Základem úspěšného pěstování těch nejkrásnějších cibulovin je mít kvalitní a zdravé cibulky a hlízy. Nejdříve tedy nakoupené cibulky zkontrolujme, zda nejsou poškozené, nahnilé či vyschlé. Naopak by měly být pevné a celistvé. Měkkost může značit hnilobu pod slupkou. Do samotné výsadby se pustíme, co nejdříve, aby nám cibulka doma zbytečně nevyschla. Pokud nemůžeme vysazovat ihned, nechme ji uloženou v původním obalu na chladném a suchém místě.
Většina rostlin potřebuje pro svůj růst sluneční svit. Některým květinám nevadí růst na místě, kde mají sluníčko pouze někdy, některé zvládnou dokonce i úplný stín. Proto si nezapomeňte zjistit, co preferuje vaše květina. Ideální půda pro cibuloviny je dobře propustná s dostatečným množstvím živin.
U většiny cibulovin, které necháváme přes zimu venku, doporučujeme zajistit přezimování v suchu. Při přemokření totiž může dojít k napadení cibulky plísněmi. Na jaře po probuzení ze zimního odpočinku, můžeme zase začít se zálivkou podle konkrétního druhu.
Aby nám cibulka krásně vyrostla, je potřeba ji vysadit do správné hloubky. Proto si vždy ověřme správnou hloubku výsadby. Ta se určuje podle velikosti cibulky. Obvykle vysazujeme do hloubky 2-3 násobku jejich výšky, např. tulipány, narcisy, krokusy a hyacinty do hloubky 10 – 20 cm max (střední cibule), u česnekovitých cibulovin až 20 – 30 cm (větší cibule). Důležitá je také vzdálenost výsadby jednotlivých cibulí, ta by zpravidla měla být mezi 10 - 15 cm, opět záleží na velikosti dané cibule. Pokud květiny zasadíte moc hustě, budou si vzájemně konkurovat a nedosáhnou celého svého potenciálu. Naopak při příliš řídké výsadbě budou vaše záhony působit nevzhledně a neupraveně.
Po výsadbě dobře zalijte. Aby se nám cibulky dobře usadily. Většina podzimních cibulovin nemá s nižšími teplotami po výsadbě problém. Každá rostlina je však odolná jen do určité teploty, proto si zjistěte, jak moc odolná je ta naše. Jako ochranu před mrazy můžete cibulovinu přikrýt chvojím či spadaným listím.
O cibuloviny následně pečujeme přihnojováním. Používáme hnojivo s vysokým obsahem fosforu pro podporu kvetení. Průběžně odstraňujme také odkvetlé květy, abychom podpořili růst cibulek. Cibuloviny sklízíme, když listy začnou žloutnout. Uložíme je na suchém a chladném místě, aby se zabránilo hnilobě.
S těmito tipy bychom měli být schopni úspěšně pěstovat cibuloviny a užívat si jejich krásu každé jaro! Pěstování cibulovin promění naši zahradu na ráj barev!